انواع مدل کمد دیواری

کمد دیواری رایکا هوم

انواع مدل های کمد دیواری:

در دسته بندی دکوراسیون داخلی منزل ایرانی به طور کلی سه دسته کمد داریم:

نوع اول : کمد رختخواب

این کمد ها که در خانه های ایرانی کاربرد بسیار زیادی دارن، مخصوص قرار گرفتن رخت خواب هستن. کمد های رخت خوابی، به صورت عمده دارای درب های لولایی هستن تا بتونن به طور کامل باز بشن. این کمد ها طبقه نداره تا رختخواب ها رو بشه روی زمین قرار داد. این مدل از کمد های رخت خواب دارای ارتفاع 150 سانتی متر به بالاست. در قسمت بالای اون ها، کمد های دست بالا قرار میگیره که برای قرار گرفتن وسایل جانبی اتاق مناسبه. به این کمد ها دولابچه هم می گن. کمد های جا رختخوابی باید عرض حداقل 110 سانتی متر داشته باشن تا رخت خواب به راحتی در اون ها قرار بگیره .اینها، کاملاً ایرانیست و فقط در خانه های ایرانی استفاده می شه.

کمد دیواری رایکا هوم

نوع دوم : کمد لباس  یا کمد closet

 کمد های لباس بسیار متنوع هستن و میتونن شامل یک آویز لباس ساده باشن یا اینکه دارای طبقات و کشو ها و قسمت های مختلف نظیر محل آویز لباس ها و محل قرار گیری کفش ها و … باشن. کمد های closet بیشتر به صورت باز بوده و در حالیکه میتونن کشو و قفسه های متعدد داشته باشن ولی تفاوت عمده ی اون ها با کمد لباس در اینه که کمد لباس دارای درب بوده و closet درب نداره. همچنین closet بیشتر در اتاق های تعویض لباس استفاده میشه.

در کمد های لباس برای محل آویز لباس ها، باید ارتفاع بلند تری درنظر گرفت تا لباس های آویزِ بلند مثل مانتو و بارانی و لباس های مجلسی خانم ها، به راحتی در اون جای بگیرن. همچنین محل آویز لباس ها باید عمقی در حدود 110 سانتی متر داشته باشن تا لباس هایی مثل کت و پالتو های مردانه که دارای عرض شانه ی نسبتاً پهنی هستن، در این کمد ها قرار بگیرن.

طبقه بندی داخل کمد های لباس بسیار بستگی به سلیقه ی شما داشته و قاعده و قانون خاصی نداره و وابسته به کاربرد مدنظر شما برای این کمد ها میتواند دارای طبقه ها، قفسه ها و کشو های متعدد یا کم تعداد باشد.

کمد دیواری رایکا هوم

 

جنس کمد ها ازچیست؟

در بحث متریال مصرفی کمد های لباس و رختخواب باید بگیم که میتونن دارای چارچوب هایی با متریال های مختلف باشن. مثلاً می تونن از ام دی اف روکش ملامینه یا نئوپان روکش ملامینه یا های گلاس ساخته بشن که در این مورد، نئوپان روکش ملامینه کاربرد خیلی بیشتری داره. علت این مسأله، سبکی نئوپان نسبت به ام دی اف است.

البته در خارج از کشور کمتر از نئوپان استفاده شده و بیشتر از سایر متریال ها استفاده میشه. علاوه بر چارچوب، درب ها بخش های داخلی مثل طبقات داخل کمد نیز می تونن با متریال نئوپان یا ام دی اف ساخته بشن. برای چارچوب و درب ها معمولا از نئوپان روکش ملامینه استفاده می شه و برای قسمت های داخلی که کمتر در دید قرار دارن، از نئوپان سفید هم استفاده میشه.

درب های کمد دیواری می تونه از جنس متریال های مختلف مثل نئوپان، هایگلاس، ممبران، چوب، روکش چوب ام دی اف و … باشه و محدودیتی از این بابت وجود نداره.

کمد دیواری رایکا هوم

نوع چوب بکار رفته :

در صورتی که بخواهیم از چوب به عنوان متریال اصلی و چارچوب کمد دیواری استفاده کنیم، می توان از چوب نراد، چوب روسی، چوب سپیدار و … استفاده کرد که چوب روسی خشک برای این مسأله توصیه میشه و این مساله به علت استحکام مناسبیه که این متریال داره، و چوب سپیدار به علت اینکه در گذر زمان تاب برداشته و دردسر داره، برای استفاده در کمد دیواری اصلاً مناسب نیست.

برای رنگ آمیزی یا روکش کردن کمد های دیواری چوبی، می تونیم بر روی چوب از رنگ استفاده کنیم یا اینکه روی اون به دلیل یکنواختی کار، از نئوپان 16 میلیمتر به عنوان روکش و لایه ی دوم استفاده بشه.

کمد دیواری رایکا هوم

نوع درب ها در کمد ها:

دو نوع اصلی درب کمد داریم. نوع ریلی و لولایی. در نوع ریلی فضای کمتری برای باز شدن درب ها نیاز داریم ولی محدودیت کمد های دیواری ریلی در این است که ما در هر بار که درب کمد رو باز میکنیم فقط به یک طرف از کمد دسترسی داشته و به طرف دیگر کمد دسترسی نداریم و برای دسترسی به قسمت های دیگر باید به صورت مداوم، درب ها رو جابجا کنیم.

اما در کمد های لولایی به این صورت نبوده و می تونیم در هر بار که درب کمد رو باز می کنیم، به تمام فضای داخل آن دسترسی داشته باشیم. اما بدی اون این است که برای باز شدن درب های کمد، نیاز به فضای بیشتری نسبت به کمد های ریلی داریم.

کمد دیواری رایکا هوم

توجه مهم:

یکی دیگر از معایب کمد های دیواری ریلی این است که برای ریل ها، باید از متریال خیلی خوب استفاده کرد. درصورتی که از متریال خوب استفاده نشه و از متریال های ضعیف تر یا معمولی استفاده کنید، ممکنه در اثر مدت زمان کوتاهی و استفاده از ریل ها، درب ها از ریل خارج شده یا اینکه درب ها دچار قوس بشه. متأسفانه بعضی از ریل های بی کیفیتی که با قیمت ارزان تر در بازار عرضه میشن، به دلیل همین قیمت پایین، برخی از خریداران رو ترغیب به خرید می کنن که پس از مدت کوتاهی به دلیل کیفیت ضعیف، خریداران اون ها، پشیمون شده و دردسر های مربوط به تعویض ریل و درب گریبانگیر این افراد می شه.

در مورد کمد های دیواری درب لولایی، مشکل اصلی سنگینی درب ها و فشار وزن درب برروی لولا هاست. برای جلوگیری از خراب شدن لولا ها، توصیه می شه که از لولاهای آرام بند استفاده بشه تا در هنگام بسته شدن درب ها، فشار کمتری به لولا ها وارد بشه.

کمد دیواری رایکا هوم

ابعاد کمد دیواری استاندارد :

ارتفاع درب های بلند حدود 170 تا 180 سانتی متر بوده و این درب ها باعث دسترسی به قسمت های پایین کمد می شه. عرض این درب ها بین 45 تا 70 سانتی متر متغیر است. البته در صورتی که ابعاد درب خیلی زیاد باشه، وزن اون بالا رفته و فشار زیادی به لولا ها وارد شده و احتمال خرابی اون ها بالا میره.

برای جلوگیری از خرابی لولاها می تونیم از نجار بخواهیم تا اگر قراره مثلاً 4 عدد لولا برای نگه داشتن درب بکار بره، 3 تا از لولاها رو در نیمه ی بالایی درب و یک لولا رو در نیمه ی پایینی درب بکار ببره.

طبقه بندی در داخل کمد ها می تونه با متریال های مختلف انجام بشه و بیشتر از نئوپان سفید یا ام دی اف سفید یا ام دی اف براق استفاده می شه. طبقه بندی داخل کمد کاملا به سلیقه و کاربرد مدنظر شما بستگی داره. قسمت بالایی کمد یا دولابچه روهم گفتیم که از ارتفاع حدود 180 سانتی متر شروع شده و تا سقف امتداد پیدا میکنه. معمولاً اجناس جانبی که کاربرد کمتری دارن، در دولابچه گذاشته میشن.

کمد دیواری رایکا هوم

مدل طبقات کمد دیواری :

کمد های لباس می تواند دارای اکسسوری های خاصی باشن که هرکدوم کاربرد مخصوصی دارن. سبد هایی داریم که به صورت ریلی در داخل کمد قرار گرفته و قابل جابجایی هستن که مناسب برای قرار داد جوراب ها، کراوات و … هستن. البته در برخی مدل های کمد دیواری، اکسسوری های خاصی هستن که کراوات روی اون قرار گرفته و براش محل خاصی تعبیه شده است.

یک سری اکسسوری داریم که مخصوص قرار گیری پیراهن هاست، اکسسوری هایی هم داریم که شلوار روی اون قرار می گیره و با اشاره ی آرامی، به محل خود برمیگرده.

برخی از قسمت های کمد ها هم مخصوص لباس هاییست که آویز نبوده و باید لباس ها مرتب شده و جای خود قرار بگیرن. البته این اکسسوری ها بیشتر در مدل های کمد closet وجود داشته و در کمد لباس ساده کمتر به کار میره.

کمد دیواری رایکا هوم

کمد لباس برای اتاق خواب کوچک :

پیشنهاد ما برای کمد در اتاق های کوچک اینه که درب این کمد ها حتما کشویی باشه چون در حالت لولایی، فضای زیادی برای باز شدن درب ها لازمه ولی در کمد های دیواری ریلی فضای زیادی برای باز شدن درب ها نیاز نیست و فقط لازمه به مقداری که کسی در مقابل اون ها بتونه قرار بگیره و درب ها رو باز کنه، فاصله باشه.

همونطور که قبلاً هم گفتیم باید در کمد های دیواری ریلی و کشویی از یراق آلات بسیار خوب و ریل های باکیفیت استفاده کنین و اگر از یراق آلات معمولی استفاده کنین، خیلی زود خراب شده و باید به فکر تعویضشون بیفتید. پس حتما موقع سفارش کمد دیواری ریلی، حواستون به این مسأله باشه و دقت کنید که نجار از ریل های باکیفیت استفاده کنه.

متریالی که برای کمد های دیواری ریلی استفاده میشه باید از جنس خوبی بوده و دچار ایراد نباشه. مثلاً کاملا صاف بوده و قوس نداشته باشه. حتی موقع حمل و نقل باید خیلی حواستون باشه که قطعات کمد دچار ایراد نشن. وجود ایراد در درب ها، مثلاً قوس داشتن درب ها، ممکنه باعث دردسر شما در استفاده از کمد بشه و نتونین درب های اون رو به راحتی باز و بسته کنید.

 

کمد دیواری رایکا هوم

معمولاً در کمد ها میتونین کمد خانم ها و آقایون رو از هم جدا کنین. دلیل اون هم اینه که لباس های مردانه و زنانه باهم متفاوت بوده و نیاز به طراحی و قسمت های داخلی متفاوتی از هم است.

مثلاً برای کمد مردانه، ارتفاع محل آویز لباس ها، در حد 110 سانتی متر کافیه و عمق کمد نباید کمتر از 60 سانتی متر باشه. به گونه ای که اگر کت و شلوار در داخل کمد آویزان بشه، شانه های کت به دیواره ی کمد برخورد نکنه.

برای قسمت آویز پیراهن های مردانه، 80 تا 90 سانت ارتفاع کافیه. برای قسمت پایینی کمد بهتره که از کشو استفاده بشه. اگر برای کشو حدود 40 سانت پایینی کمد قرار داده بشه بسیار مناسبه. چون دسترسی به وسایل و لباس ها به این شکل، خیلی راحته. برای قسمت زنانه ی کمد، عمق 40 تا 50 سانتی متر هم کافیه چون عموماً عرض شانه ی خانم ها از آقایون کمتره.

اما ارتفاع کمد در قسمت آویز لباس ها باید از قسمت آقایون بیشتر باشه چون خانم ها ممکنه مانتو یا لباس های بلند داشته باشند و باید ارتفاع به قدری باشه که قسمت پایینی لباس به کف کمد برخورد نکنه و خراب نشه.

کمد دیواری رایکا هوم

البته برای قسمتی که آویز پیراهن ها رو انجام میدید، ارتفاع زیادی نیاز نیست و میتونین از این اختلاف ارتفاع برای ایجاد کشو استفاده کنین. اگر کمد دیواری به صورت closet  طراحی شده باشه، میتونین از کمد ساز بخواین که براتون محلی رو به عنوان جای کفش و کیف درنظر بگیره که بتونین اون هارو در معرض نمایش قرار بدید.

خانم ها برای کمد های خودشون نیاز به کشو های بیشتری دارن. برای همین مسائل پیشنهاد میشه که بخشی از کمد برای خانم و بخشی برای آقایون طراحی بشه. درصورتی که کمد برای بچه طراحی میشه که دیگه به صورت کامل طراحی فرق کرده و طراحی متناسب با نیاز های کودک انجام میشه. در کمد های بچگانه، عمق بیشتر از 50 سانتی متر نیاز نیست.

ما میتونیم تمامی انواع این کمدها رو با بالاترین کیفیت براتون یسازیم. کافیه با ما تماس بگیرید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!