هک کردن دستگیره الکترونیکی هوشمند

دستگیره الکترونیکی هوشمند

دستگیره الکترونیکی هوشمند


 هک کردن دستگیره الکترونیکی هوشمند

دستگیره الکترونیکی هوشمند یکی از انواع دستگیره های الکترونیکی است که استفاده از آنها برای تامین امنیت منزل و حمل کار و… مزایای بسیار زیادی دارد و از وقوع دزدی و ورود افراد مزاحم به داخل ساختمان جلوگیری میکند، اما به این دلیل که این قفل ها با سیستم دیجیتال کار میکنند، این نگرانی در مورد آنها وجود دارد که آیا امکان هک کردن این قفل ها وجود دارد یا خیر؟ به دلیل اهمیت این موضوع در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد امکان هک شدن دستگیره الکترونیکی هوشمند صحبت کنیم.

دستگیره الکترونیکی هوشمند از طریق wifi، بلوتوث و یا لوازم جانبی خاص به سیستم های هوشمندسازی و سایر دستگاه ها متصل می شوند. این کار توسط نرم افزار هوشمند که بر روی گوشی هوشمند قابل نصب می باشد، صورت می پذیرد. یکی از مهمترین ویژگی های این نوع دستگیره ها ، تعریف نمودن کلیدهای موقت مجازی برای افراد خاص می باشد. برای مثال تعریف نمودن یک کلید برای دوستان و آشنایان در صورتی که در منزل نمی باشید. و یا احتمال می دهید حیوان خانگی شما گرسنه باشد. در این صورت با تعریف نمودن کلید موقت توسط نرم افزار برای همسایه و یا دوست خود این مشکل را برطرف نموده و بعد از انجام کار کلید را از سیستم حذف نمایید.

ویژگی دیگر قفل الکترونیکی هوشمند اتصال آن به سایر دستگاه های منزل می باشد. به طور مثال می توان این نوع قفل ها را به سیستم گرمایشی هوشمند منزل رله و متصل و به محض خروج از منزل، با فرستادن پیام از قفل به سیستم گرمایشی، آن را خاموش نمود.

اتصال به دستگیره الکترونیکی هوشمند توسط WiFi و یا بلوتوث؟

باید به این نکته توجه داشت که انتخاب این نوع از دستگیره ها به عوامل بسیاری از جمله قیمت قفل الکترونیکی هوشمند و امکانات موجود بستگی دارد. برخی از این نوع دستگیره ها دارای هر دو سیستم ارتباطی می باشند. قفل هایی با اتصال WiFi دارای ویژگی های بیشتری بوده به طوری که به شما اجازه می دهد از راه دور و هر کجا که هستید قفل را کنترل نمایید. البته با توجه به این که به شبکه WiFi متصل می باشد امکان هک کردن آن وجود دارد.

دستگیره هایی با اتصال بلوتوث نسبت به نوع WiFi آن از امنیت بیشتری برخوردار می باشد. دلیل آن متصل نشدن به شبکه اینترنت و استفاده از بلوتوث گوشی هوشمند و اعتبارسنجی بلوتوث مخصوص همان گوشی می باشد که احتمالا هک نمودن آن را تقریبا به صفر می رساند. البته بیان این نکته ضروری است که این نوع ارتباط ویژگی های محدودتری دارد مانند فاصله بین گوشی هوشمند و قفل الکترونیکی هوشمند.

آیا میتوان دستگیره الکترونیکی هوشمند را هک کرد؟

به طور کلی اگر از دستگیره های برند های معتبر خرید کنید که دارای روش های احراز هویت مانند: رمز عبور، کارت و اثر انگشت هستند، و قفل را توسط افراد معتبر و به شکل صحیح نصب کنید، امکان هک کردن آن وجود نخواهد داشت و این قفل ها از ایمنی بالا تری در مقایسه با قفل های عدی برخوردار هستند و به دلیل سیستم پیشرفته که دارند بیشتر سارقان نمیتوانند آنها را باز کنند.

در صورت نصب، استفاده صحیح و با داشتن ویژگی‌های تأیید هویت مانند رمز عبور یا اثر انگشت و تشخیص چهره، دستگیره‌های الکترونیکی نسبت به قفل‌های مکانیکی بسیار ایمن هستند. اما اگر این دستگیره‌ها به درستی ساخته و برنامه‌ریزی نشوند، می‌توانند آسیب‌پذیر باشند.

در سال ۲۰۱۶، یک محقق امنیتی به نام آنتونی رُز ۱۶ دستگیره دیجیتال که با بلوتوث کار می‌کردند را آزمایش کرد و دریافت که ۱۲ عدد از آنها «امنیت ندارند یا امنیت ضعیفی دارند.» وسائلی که رز برای هک کردن دستگیره‌ها استفاده کرد بسیار ارزان قیمت بود. حال، نگاهی خواهیم انداخت به راه‌هایی که رز قادر به هک کردن دستگیره‌های الکترونیکی بود:

هک کردن دستگیره الکترونیکی با رمزهای عبور ساده

هنگامی که برای یک حساب شخصی، یک برنامه، یک وب سایت یا هر سرویس دیگر رمز ورود ایجاد می‌کنید، شما تنها شخصی هستید که باید آن رمز را بشناسید. به همین دلیل است که وقتی رمز ورود خود را فراموش می‌کنید، مجبور به اعمال رمز جدید هستید. اما شما نمی‌توانید یک نمایه رمزگذاری شده را مهندسی معکوس کنید.

متأسفانه، برخی از دستگیره‌های الکترونیکی هستند که این مرحله مهم را در روند رمز عبور خود ندارند و اگر قفل خریداری شده دارای رمزعبور متنی ساده و فرآیند رمزگذاری نیست، این بدان معنی است که دستگیره شما آسیب‌پذیر است.

اگر هکر وارد پایگاه داده قفل شما شود (کامپیوتر قفل)، تمام رمزهای عبور شما را به دست خواهد آورد. هرکسی که به دیتابیس دسترسی داشته باشد می‌تواند یک رمز عبور را به اشتراک بگذارد یا از آن استفاده کند. نیازی به گفتن نیست، این یک سیستم بسیار ناامن خواهد بود.

با این حال، می‌توانید از شرکت‌هایی دستگیره ها را خریداری کنید که فرآیند رمزگذاری ایمن‌تر را برای دستگیره‌های خود تعبیه کرده‌اند. شما به احتمال زیاد با مدل‌های بسیار ارزان‌قیمت این دستگیره‌ها به این مشکل برخورد کردید، بنابراین اگر به دنبال حفظ امنیت بیشتر هستید، برندهای معتبر بازار را خریداری کنید.

هک کردن دستگیره الکترونیکی با جعل دستگاه

جعل دستگاه در واقع سرقت هویت دستگاه‌های شما است!
این کاری نیست که هر کسی بتواند انجامش دهد، اما هکرهای
حرفه‌ای چندین روش مختلف دارند که می‌توانند دستگاه شما را برای کسب اطلاعات جعل کنند.

جعل وسایل مربوط به دستگاه را می‌توان با به خطر انداختن آدرس IP،
اصلاح سیستم نام دامنه دستگاه (DNS) یا ارسال پیام‌های پروتکل قطع نامه آدرس جعلی (ARP) انجام داد.

تمام روش‌ها منجر به قرار گرفتن در معرض و احتمالاً سرقت
اطلاعات شما خواهد شد. خوشبختانه، اگر از این روش‌های
تهاجمی آگاهی دارید، می‌توانید چندین کار برای دفع و جلوگیری از آنها را انجام دهید.

این روش‌ها شامل فیلتر کردن بسته‌ها‌، استفاده از نرم افزار
تشخیص جعل هویت و استفاده از پروتکل‌های شبکه رمزنگاری شده است.
فیلتر کردن بسته‌ها به جلوگیری از حملات به آدرس IP شما کمک می‌کنند،
زیرا آنها بسته‌های IP جعلی ارسال شده از هکر طراحی را می‌گیرند.

استفاده از نرم افزار شناسایی جعل به دلایل مختلف ایده خوبی است،
اما اگر تصمیم به گرفتن دستگیره الکترونیکی گرفتید، در کار در
برابر حملات ARP بسیار مفید خواهد بود. در آخر، می‌توانید از پروتکل‌های شبکه رمزنگاری استفاده کنید تا احتمال هک شدن دستگیره به حداقل برسد.

دستگیره الکترونیکی هوشمند 

بهترین مدل های دستگیره الکترونیکی هوشمند

بر اساس نوع استفاده از این نوع دستگیره ها، محصولات مختلفی در بازار وجود دارند
که هرکدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. به عنوان مثال برای داشتن
بیشترین ضریب امنیتی بهتر است از دستگیره امنیتی اثر انگشتی استفاده نمود.
این نوع دستگیره ها به دلیل استفاده از سیستم بیومتریک و سنسور شناسایی
بافت زنده به هیچ عنوان نمی توان آن ها را هک نمود. همچنین برای
ادارات و یا هتل ها می توان از دستگیره امنیتی کارتی استفاده نمود.
به این ترتیب از کارت پرسنلی می توان جهت ورود به ساختمان استفاده نمود.
دستگیره امنیتی با قابلیت اتصال به گوشی هوشمند نیز بهترین گزینه
برای کنترل مکان های حساس امنیتی می باشد. همچنین قفل های مجهز
به ریموت برای افراد معلول جهت باز و بسته نمودن درب مناسب می باشد.

چون دستگیره دیجیتال بخش مهمی در زندگی شما دارد و هر گونه خرابی
آن می تواند شما را دچار دردسر کند پس باید دستگیره انتخابی
شما دارای گارانتی معتبری باشد تا در صورت خرابی و وجود ایراد آنرا رفع کند
و از آن مهم تر وجود بخش خدمات و پشتیبانی می باشد که بتواند در محل شما حاضر و عیب را بررسی و رفع کند .

اولین چیزی که در مورد تجهیز نمودن امکانات محل کار و یا زندگی
به ذهن همه مردم می رسد افزایش امنیت آن می باشد.
راه های مختلفی برای این کار وجود دارد مانند نصب دوربین های امنیتی،
استخدام نگهبان شبانه روزی و …اما بهترین و به صرفه ترین راه
برای افزایش امنیت حفاظت از ورودی های ساختمان می باشد.
برای این کار اکثر افراد در سراسر جهان از دستگیره امنیتی استفاده
می نمایند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!