بازسازی منزل صفر تا صد - بازسازی خانه های قدیمی

شاید بپرسید بازسازی منزل صفر تا صد چگونه انجام میشود یا بازسازی خانه های قدیمی آیا به صرفه است؟ رایکا هوم به شما خواهد گفت . . .

ممکن است پس از سال‌ها سکونت در یک‌خانه از فضای داخلی آن راضی نباشید و یا به دلیل فرسودگی تمایل به تعویض خانه داشته اما به دلایلی این کار امکان‌پذیر نیست از طرفی هم ساخت خانه دلخواه کار زمان‌بر و پرهزینه‌ای است ، پس چه می توان کرد؟ راه حل این است که می‌توان خانه قدیمی خود را بازسازی و نوسازی کرده و آن را تبدیل به خانه رؤیایی خود کرد. حتی می‌توان با خرید یا اجاره خانه کلنگی و بازسازی خانه طبق سلیقه شخصی به مقصود موردنظر دست ‌یافت.

برای بازسازی خانه مراحل مختلفی را باید طی کنید که در ادامه شما را با این مراحل آشنا می‌کنیم:

مراحل بازسازی منزل

تعیین نیازها و نقشه کلی

محاسبه میزان بودجه

نکات قبل از بازسازی

بازسازی

1- تعیین نیازها و نقشه کلی

بازسازی منزل - بازسازی خانه های قدیمی - رایکا هوماولین قدم در شروع عملیات بازسازی و نوسازی خانه تعیین نیازها و نقشه کلی ساختمان با توجه به نیازهای خانواده است. نقشه کلی و فضاهای کنونی را در نظر بگیرید و آن‌ها را روی کاغذ پیاده کنید. با استفاده از متراژ صحیحی که از هر قسمت به دست می‌آورید، فضای کنونی را اندازه‌گیری کرده و یادداشت کنید.فضاهای کور خانه که در حال حاضر برایتان قابل ‌استفاده نیستند را شناسایی کنید.در مشخص کردن نقشه فعلی جای درها و پنجره‌ها را فراموش نکنید؛ این کار به شما دید کلی از فضایی که دارید را می‌دهد.

حالا نوبت به ایجاد تغییرات است. هیچ جای محدودیتی ندارید. می‌توانید اتاق‌ها را حذف کرده و به سالن اضافه کنید و یا از گوشه سالن که زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، اتاق‌خواب کوچکی بسازید.

کمک گرفتن از متخصصین بازسازی و نوسازی خانه نیز به شما در تصمیم‌گیری کمک بزرگی می‌کند که کارشناسان رایکا هوم در خدمت شما هستند.

2- محاسبه میزان بودجه مورد نیاز

بازسازی منزل - بازسازی خانه های قدیمی - رایکا هومقدم دوم پس از تعیین نقشه نهایی، بودجه‌بندی و تعیین میزان هزینه‌ها بر اساس نقشه دلخواه است. بهتر است با کارشناسان امر صحبت کرده و از آن‌ها مشاوره بگیرید. بهتر است در صورت امکان علاوه بر هزینه پیش‌بینی ‌شده مبلغی را برای موارد غیرقابل ‌پیش‌بینی و غیرمنتظره کنار بگذارید.خرید خانه کلنگی و بازسازی آن عموماً از خرید خانه نوساز هزینه کمتری می‌برد گرچه این هزینه‌ها را باکمی مدیریت می‌توان به حداقل رساند، این موضوع در مورد اجاره خانه کلنگی نیز صدق می‌کند.

3- نکات قبل از عملیات بازسازی

 • اگر شما قصد اجاره یک خانه کلنگی را دارید از سالم بودن لوله‌کشی‌ها، شیرآلات و برق‌کشی ساختمان مطمئن شوید.
 • اگر قصد بازسازی و نوسازی خانه‌ای که در آن ساکن هستید را دارید، بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکلات در زمان انجام عملیات، خانواده را در جای دیگری ساکن کنید؛ همچنین لوازم خانه را بسته‌بندی کرده و دریکی از اتاق‌ها قرار دهید یا در صورت امکان خانه را تخلیه کنید.
 • پس از مشورت و ارزیابی با کارشناسان و پیمانکاران مربوطه، قرارداد رسمی با توجه به تغییراتی که در نظر دارید تهیه و طرفین را ملزم به اجرای آن به‌طور رسمی کنید.
 • با اینکه زمان دقیق تحویل‌خانه در قرارداد ذکر می‌شود، اما همیشه برنامه‌ریزی‌های خود را برای حداقل یک هفته بعد از آن تاریخ در نظر بگیرید.
 • میزان مصرف انرژی را در نقشه‌ها مدنظر قرار دهید، همچنین بهتر است تا جایی که بودجه به شما اجازه می‌دهد وسایل پیشرفته‌تر و بروزتری را بکار گیرید.
 • از تمام فضای خانه استفاده کنید، با کمی تحقیق و مطالعه می‌توانید ایده‌های بهتری در هر قسمت خانه اجرا کنید.
 • خانه‌های قدیمی و کلنگی المان‌های قدیمی بسیاری از قبیل شیشه‌های رنگی، دستگیره‌هایی با طرح‌های خاص و… دارند. می‌توان با نگه‌داشتن آن‌ها به زیبایی و اصالت خانه افزود.

بازسازی منزل - بازسازی خانه های قدیمی - رایکا هوم

بازسازی

برای رسیدن به نتیجه دلخواه می‌توانید از نکات زیر در روند بازسازی خانه خود استفاده کنید

 • قبل از شروع عملیات بازسازی و نوسازی خانه، نقاط دارای آسیب جدی را شناسایی کنید. تأسیسات ، سیم‌کشی‌ها و لوله‌کشی ساختمان را امتحان و از سلامت آن‌ها مطمئن شوید. این کار برای جلوگیری از دوباره‌کاری و صرف هزینه‌های بیشتر ضروری است.
 • در صورت خرید خانه کلنگی از عدم وجود نم و آسیب‌های جدی ساختمان در پی و شالوده اصلی با کمک کارشناسان مربوطه مطلع شوید. این اطلاعات برای شروع روند بازسازی خانه و تعیین حجم کار به شما کمک می‌کند. بهتر است از لوله‌های عایق و چند جداره که دیرتر پوسیده می‌شوند استفاده کنید.
 • ایمنی ساختمان اولویت بالاتری نسبت به هر کاری دارد. اضافه کردن دیوارها و یا حذف قسمت‌های مختلف احتمال ایجاد آسیب را در صورتی‌ که این تغییرات اصولی نباشند، چند برابر می‌کند. ستون‌های خانه نقش مهمی در استواری آن دارند در طول عملیات بازسازی خانه از سلامت‌ها آن‌ها و رعایت موارد ایمنی اطمینان حاصل کنید
 • استفاده از عایق‌های صوتی و حرارتی را فراموش نکنید. با استفاده از آن‌ها در زمان بازسازی خانه آرامش و آسایش بیشتری را برای خانواده فراهم کنید.
 • با تعویض پنجره‌های قدیمی با پنجره‌های دو یا سه جداره جدید می‌توان پنجره‌هایی با ابعاد بزرگ‌تر و در نتیجه دید زیباتر و نور بیشتر داشته باشید و در عین‌ حال از ورود و خروج حرارت، صدا، گرد و خاک از بیرون به داخل منزل و برعکس جلوگیری کنید.
 • همیشه با تغییرات کوچک نیز می‌توان خانه خود را به محل مورد علاقه‌تان تبدیل کنید؛ خصوصاً زمانی که به هر دلیلی مجبور به اجاره خانه کلنگی شده‌اید و یا قصد اجاره خانه کلنگی را دارید می‌توانید با استفاده از رنگ، کاغذ‌دیواری، دیوار پوش و کف‌سازی مناسب با پارکت، سرامیک و همچنین نورپردازی مناسب به فضاهای خانه خود جلوه صمیمی یا لوکس متناسب با کاربرد آن را بدهید.همچنین میتوانید از دکوراسیون خاص مانند دکوراسیون روستیک و یا دکوراتیو های رزین و اپوکسی نیز در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید.
 • آشپزخانه از مهم‌ترین فضاهای داخلی خانه است که می‌توان با ایجاد تغییرات در آن به هر چه زیباتر شدن خانه کمک کرد. معمولاً در خانه‌های قدیمی تعداد کابینت‌های نصب‌شده در آشپزخانه کم و کهنه هستند. با تعویض کابینت‌‌ها و یا حتی رنگ کردن آن‌ها نمای آشپزخانه خود را تغییر دهید.
 • استفاده از کاشی‌ها و سرامیک‌ها و کفپوش متناسب با بودجه و سلیقه‌تان در کف و دیوارها نیز راه‌حل دیگری است که همیشه می‌توان در نظر داشت.
 • دیگر از دیوار آشپزخانه و جدا کردن فضای آن از خانه در طراحی‌های مدرن خبری نیست و طراحان داخلی با کوتاه کردن بلندی اوپن و پهنا دادن به آن، فضای بسته خانه را بازتر از قبل نشان می‌دهند.
 • در نظر داشته باشید استفاده از سنگ‌های کوارتز و کورین روی کانتر برای جلوه دادن به آشپزخانه‌های قدیمی بیشتر کاربرد دارد.
 • ضرورت نیاز به کمدهای دیواری جادار و مناسب برای استفاده را در بازسازی خانه فراموش نکنید.
 • سرویس‌های بهداشتی و حمام را می‌توان با تغییر نقشه و یا جابه‌جایی آن‌ها بازسازی کرد. اگر نیاز به جابه‌جایی سرویس‌های بهداشتی دارید بهتر است کار بازسازی را از آنجا آغاز کنید؛ زیرا لوله‌های فاضلاب و آب باید در کف و جای صحیح قرار گیرند.
 • با نصب کاشی‌های جدید برای کف و دیوارها به‌کلی جلوه سرویس بهداشتی تغییر می‌کند.
  می‌توان از کاشی‌هایی برای دیوارها و کف استفاده کنید که قابلیت چسبیده شدن روی کاشی‌های قبلی رادارند. ضمن اینکه می‌توان تجهیزات سرویس بهداشتی از قبیل توالت، توالت فرنگی, روشویی و شیرآلات و هم‌چنین آینه را نیز تعویض کرد.
 • نورپردازی مناسب را در دستور کار بگذارید. نور سقفی، مخفی و حتی نور کف سالن در هر چه مدرن و زیبا شدن خانه نقش بسیاری دارد.
 • درب‌های شکسته و خراب را تعویض کنید. در زمان تعویض درب‌ها خصوصاً درب ورودی به ضد سرقت بودن آن جهت افزایش امنیت خانه توجه کنید.

حتماً قبل از انجام تغییرات از متخصصین بازسازی خانه مشاوره بگیرید و در این زمینه تحقیقات لازم را به عمل‌آورید تا زمان اجرا با مشکلات پیش‌بینی ‌نشده کمتری مواجه شوید. امروزه بسیاری از افراد خرید خانه‌های کلنگی و بازسازی آن را به خرید خانه‌های نوساز ترجیح می‌دهند زیرا این خانه‌ها را با نظر و سلیقه شخصی خود می‌توانند تغییر دهند.

انتخاب نوع پوشش دیوار ها

در این مرحله بیشتر به بحث طراحی دکوراسیون داخلی پرداخته می شود . شما گزینه های بسیاری پیش رو دارید که باید یکی را به عنوان پوشش دیوار خود انتخاب کنید. پنل های دکوراتیو سه بعدی , پوستر سه بعدی , دیوار پوش , سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری و بسیاری از گزینه های دیگر، همه از جمله گزینه هایی برای انتخاب هستند که در این مرحله در می توانید بهترین نوع پوشش را برای دیوار منزل خود انتخاب کنید. البته بهتر است قبل از انتخاب نوع پوشش ، حتما نمونه کارهای اجرا شده مختلف و متنوعی که رایکا هوم به شما ارائه می دهد را به دقت بررسی کنید و با توجه به اصول معماری داخلی تصمیم گیری کنید.

بازسازی منزل - بازسازی خانه های قدیمی - رایکا هوم

نحوه چیدمان و دکوراسیون داخلی منزل

برای بازسازی داخلی منزل خود ، شما باید طراحی و نحوه چیدمان دکوراسیون داخلی جدید و زیبایی را در نظر بگیرید. برای این منظور شما باید طراحی های متنوع و سبک های مختلف را به نسبت فضای خود بسنجید.

رنگ آمیزی دیوار ها و سقف

 

شما باید دقت کنید که کدام نوع طراحی و نقاشی بیشتر به سلیقه و نظر شما نزدیک تر است. اگرچه معمولا در ایران اغلب کارفرمایان زیبایی و سادگی رنگ سفید را به طرح های مختلف ترجیح می دهند، اما با این حال رنگ های قرمز آبی و سبز و … نیز در معماری امروزه توسط بسیاری از کارفرمایان استفاده می شود. با این حال انتخاب رنگ ساختمان در بازسازی داخلی منزل نیز از جمله مواردی است که کاملا بستگی به سلیقه شخصی خود شما دارد.

نوسازی کف منزل و کفپوش

پس از انجام مراحل بالا به طور اصولی و درست ، باید یک نوع کف را برای منزل شما انتخاب کنیم و باید در نظر داشته باشیم که هر نوع کف ، مشتری منحصر به فرد خود را دارد. همچنین مشاوران گروه رایکاهوم نیز شما را در انتخاب بهترین کفپوش برای منزلتان یاری خواهند کرد و پس از انتخاب بهترین مدل کفپوش برای منزلتان آن را به بهترین نحو اجرا خواهیم نمود.

بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه از دید معماران قلب خانه می باشد و معمولا خانم های ایرانی بیشترین زمان را در این فضا می گذرانند و آشپزخانه در زیبایی دکوراسیون داخلی منزل سهم بسزایی دارد. بازسازی آشپزخانه امروزه شامل تعویض کابینت ها , تخریب دیوارها , تخریب آرک های قدیمی و رابیتس کاری ها , نوسازی و یا حتی در صورت لزوم جابه جایی لوله کشی ها , کف سازی , کاشی بین کابینتی و … می باشد.
روش های هوشمندانه ای برای ایجاد تغییر و تحول و نو تر به نظر رسیدن آشپزخانه وجود دارد. شما با این تغییرات ساده، آشپزخانه قدیمی خود را به محیطی جدید و مدرن تبدیل می نمایید.

نکات مورد توجه در بازسازی آشپزخانه:

 • نوسازی درب های کابینت
 • استفاده از ابزار ها و وسایل جدید و مدرن
 • نو سازی کف آشپزخانه
 • تعیین مناسب ارتفاع کابینت ها
 • ساختن یک کانتر زیبا برای ورودی آشپزخانه
 • استفاده کردن از ساختار جزیره ای
 • همخوانی داشتن با دیگر اجزای خانه

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

در بازسازی حمام و سرویس بهداشتی اگر کارشناسان بعد از بازدید از حمام و سرویس بهداشتی این تشخیص را دادند که باید شیرآلات و تاسیسات آن تعویض گردد بهتر است که این کار انجام شود .

با اینکه جابه جایی شیرآلات و تاسیسات و تعویض لوله ها هزینه زیادی را در بر دارد خصوصا اگر این جا به جایی از یک دیوار به دیوار دیگری باشد اما اگر بودجه و هزینه تغییرات برای کارفرما امکان نداشت می توان برای بازسازی آنها اجسام بزرگ را در جای خودشان نگه داشت و با آن چیزی که حداقل آن امکان دارد کار بازسازی ساختمان را شروع کرد .

برای بازسازی سرویس بهداشتی و حمام در درجه اول باید اولویت بندی نمود ، از جمله متداول ترین مراحلی که در فرایند بازسازی حمام و سرویس بهداشتی انجام می گیرد اول عایق بندی دیوار و کف ها , تعمیر لوله کشی ها و تاسیسات ، نقاشی دیوار ها و تعویض کاشی ها ، تعویض شیر آلات ها، بازسازی تهویه این مکان ها ، جابه جایی کاسه توالت با فرنگی و طراحی قفسه ها و…. می باشد . البته باید به این نکته توجه نمود که این فضا ها را با عناصری کم هزینه باید تزئین نمود به فرض مثال می توان برای زیبا تر کردن فضای داخلی یک حمام از یک گلدان ، حوله و یک قالیچه مناسب استفاده کرد و آراستگی و زیبایی خاصی را به حمام داد.

بازسازی اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب معمولا به نسبت فردی که از آن اتاق استفاده می کند انجام می پذرید. معمولا در اتاق خواب کودک به خصوص اتاق کودک دختر از رنگ های روشن و شاد استفاده می شود . در منزل های قدیمی معمولا کمد دیواری ها از طریق دیوار کشی و چهارچوب فلزی انجام می شد که این مصالح و قطر دیوار های کمد ها فضای زیادی از اتاق را اشغال می نمود اما امروزه در بازسازی اتاق خواب از کمد دیواری های ام دی اف که قطر دیوار های آن ها بسیار کم اما با مقاومت بالا می باشد استفاده می شود.

در نظر داشته باشید که در فرایند بازسازی اتاق خواب ابتدا محل قرارگیری و ابعاد کمد دیواری را مشخص می کنند. کمد دیواری یکی از مهمترین عناصر یک اتاق خواب می باشد که اندازه و متراژ آن وابسته به تخت خواب می باشد .

نکات مهم در اجرای بازسازی ساختمان ، منزل ، اتاق خواب و خانه های قدیمی

برخی نکات مهم در بازسازی ساختمان و بازسازی خانه های قدیمی، مرحله تخریب است. تخریب از جهات مختلف یک مرحله حساس در بازسازی خانه های قدیمی است زیرا در این مرحله اگر ملاحظات و دقت های لازم معمول نشود و به ویژه از کارگران ماهر و با تجربه در این امور استفاده نشود بیم آن می رود که مخاطرات جدی جانی و مالی اتفاق بیفتد.

این تهدیدها باید مورد نگرش و تامل مجریان قرار بگیرد. مضافاً به اینکه عملیات بازسازی معمولاً موجبات زحمت و آزار و اذیت همسایه ها را فراهم می سازد و در برخی موارد باعث ایجاد صدمات و خسارات به واحدهای فوقانی یا تحتانی همان ساختمان و یا ساختمان های مجاور خواهد شد. این قبیل صدمات می تواند از نوع روحی و عصبی و یا سلب آسایش و یا حتی بر حسب مورد موجب آسیب های جانی و لطمات جبران ناپذیر نیز بشود.

نکات مهم در اجرای بازسازی ساختمان

احتیاط در استفاده از دریل تخریب

در صورت نیاز به استفاده از دریل های تخریب در عملیات باید توجه داشت که از دریل های مناسب و متناسب با نیاز و وضعیت محل مورد تخریب استفاده شود. در غیر این صورت ممکن است موجب بروز آسیب و تخریب غیر متعارف و هزینه ساز برای ساختمان بشود. حتی باید میزان برق مورد نیاز دریل تخریب و قابلیت قدرت برق ساختمان مورد توجه قرار بگیرد.

شناسایی محل عبور لوله های برق و آب از کف و دیوار

قبل از اجرای عملیات تخریب باید وضعیت و موقعیت تاسیسات ساختمان مشتمل بر لوله های آب سرد و گرم، لوله های سیستم های سرمایش و گرمایش و رادیاتورها، هرگونه کانال، رادیاتورها، لوله های فاضلاب و لوله های برق و گاز و احیاناً سیم کشی ها و راکت های رایانه ای و دوربین های مداربسته، سیستم آتش نشانی و اطفای حریق، سیستم های هشدار دهنده حریق، سیم های تلفن، آیفن و سیم کشی شبکه های رایانه ای و احیاناً انواع سیم کشی ها و کابل کشی هایی که به اقتضای نوع و سن ساختمان جهت ارتباط با واحدهای فوقانی و تحتانی و نیز ساختمان های مجاور مورد توجه و ملاحظه قرار بگیرد

عملیات لوله کشی و تاسیسات

در موضوع لوله کشی دو نکته مهم مطرح است: اول این که باید شیر فلکه های مناسب برای آب های سرد و گرم و رادیاتورها در مدخل ورودی ساختمان یا ابتدای ورود لوله به واحد تعبیه کرد. شیر فلکه های نامرغوب و حتی مرغوب به مرور زمان و نشت رسوب و پوسیدگی کارایی خود را از دست می دهند. استفاده از شیر مناسب برای ورودی ساختمان درجه اهمیت بیشتری نسبت به سایر شیرها دارد. زیر شیر اصلی است و در صورت آسیب مخاطرات بیشتری دارد.

شیب بندی و عایق کاری سرویس بهداشتی و حمام

کار دیگری که می توان بعد از اجرای کامل لوله کشی و همزمان با مراحل دیگر انجام داد ابتدا کف سازی و شیب بندی و سپس عایق کردن کف حمام و دستشویی است. عایق حمام (ایزوگام یا قیرگونی) از 24 ساعت تا 48 ساعت باید تست شود. برای این کار لوله خروجی کفشور یا فاضلاب را گونی چپانده و با گچ می پوشانیم. بعد از پر کردن آن با آب، سطح آب را با ماژیک علامت می زنیم بعد از 48 ساعت غیر از میزان تبخیر شده نباید سطح آب پایین آمده باشد.

کاشی کاری

پس از ایزوگام یا قیرگونی کف حمام و سرویس نوبت به کاشی و سرامیک می رسد. کاشی کاری به دو روش مرسوم است: 1-کاشی کاری به روش دوغابی. 2-کاشی کاری به روش چسبی. برای کاشی کاری کف چسب گزینه مناسبی نیست و جز در موارد استثنا توصیه نمی شود. کاشی کاری به روش دوغ آبی نسبت به چسبی گزینه مناسب تری است. زیرا سیمان در مجاورت با آب مقاوم تر می شود. اما چسب در اثر تماس با آب کم دوام و ضعیف است.

نصب پنجره دوجداره و درب ضد سرقت

پنجره های دوجداره از نظر تبادل سرما، گرما و سروصدا اهمیت دارد. تعویض درب های مستعمل اعم از درب داخل ساختمان و درب ضد سرقت برای درب ورودی

زیرسازی و نصب کاغذ دیواری

بعضی کاغذها به قدری نازک هستند که زیر کار قابل رویت خواهد بود. بهتر است قبل از نصب کاغذ و پس از زیرسازی و پر کردن خلل و فرج دیوار دو دست رنگ آستر سفید بخورد. بهترین رنگ همان رنگ سفید نیمه مات است.

نصب کابینت آشپزخانه

کابینت باید دارای استحکام مناسب بوده و استانداردهای ساخت می بایست به درستی رعایت شود.