تاثیرات بازسازی بر افزایش قیمت خانه

تاثیرات بازسازی بر افزایش قیمت خانه


شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که آیا قیمت خانه پس از بازسازی تغییر می‌کند و افزایش می‌یابد؟ پس از بازسازی خانه به چه میزان برروی قیمت خانه افزوده می‌شود؟ قیمت بازسازی خانه چقدر تمام می‌شود؟ این‌ها سوال‌های مهمی هستند که باید قبل از شروع بازسازی به جواب آن برسید. دانستن این نکته بسیار ضروری است که بین بازسازی و تعمیرات تفاوت‌های زیادی وجود دارد. تعمیرات خانه تعریف مشخصی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در جوامع پیشرفته با توجه به مقاوم بودن ساختمان‌ها و خانه‌ها بعد از استفاده چند ساله، تصمیم به بازسازی خانه می‌گیرند. علت این تصمیم طول عمر بنای محل زندگی آن‌ها است. در نتیجه بعد از بازسازی و تعمیرات قیمت خانه افزایش پیدا می‌کند.

این قضیه در ایران نیز اتفاق می‌افتد.

بازسازی خانه چیست؟

به مجموعه فعالیت‌هایی که به صورت کلی یا جزئی، تغییراتی در سازه و ظاهر بنای ساختمان را ایجاد می‌کند، بازسازی می‌گویند. هدف اصلی بازسازی افزایش کارایی و عمر ساختمان است. اما سوال اینجاست که بازسازی خانه بیشتر در چه مواقعی ضرروری است؟

هنگامی بنا یا ساختمانی ساخته می‌شود با توجه به مصالح و سازه‌ای که در ابتدا برای آن استفاده شده است، عمر مشخصی دارد. پس از گذشت سال‌ها، خانه قابل سکونت است اما فرسودگی کیفیت زندگی را کاهش داده است. این فرسودگی امکان دارد در هر نقطه از ساختمان ایجاد شود. از کف ساختمان گرفته تا سقف آن و یا از دیوار گرفته تا سازه ساختمان.

نکته‌ای که اشاره به آن ضرروی است متفاوت بودن تعریف کلمه بازسازی با نوسازی است. تعریف بازسازی به صورت کامل در بالا گفته شد اما نوسازی ساختمان به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که ساختارهایی نو را بجای قسمت‌های قدیمی می‌نشاند.

بازسازی حتی با بهسازی نیز تفاوت دارد. بهسازی متشکل از تعمیرات، حفاظت، حمایت و استحکام است و اقداماتی که به منظور بهبود کالبد در کوتاه‌مدت صورت می‌گیرد.

تعمیرات خانه چیست و چه مواردی را شامل می‌شود؟

همانگونه که در بالا به آن اشاره شد تعمیرات جزپی از بهسازی است. تعمیرات بیشتر برای حفظ کالبد ساختمان صورت می‌گیرد. آن هم تغییراتی در سطح ابتدایی. تعمیرات انواع گوناگونی دارد. بعضی از آن‌ها برنامه‌ریزی شده است. بعضی از تعمیرات برای پیشگیری است. در برخی از تعمیرات اصلاح صورت می‌پذیرد. در برخی از موارد تعمیر به صورت اضطراری حادث می‌شود. همانگونه که در تعریف مشخص است تعمیرات خانه بیشتر در سطح کم برای راحتی بیشتر انجام می‌شود.

در چه بخش‌هایی بازسازی خانه انجام می‌شود؟

بازسازی همیشه حس و حال آرامش‌بخشی به افراد ساکن خانه می‌دهد. حتی فکر کردن به بازسازی باعث هیجان می‌شود. بازسازی ساختمان را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. یکی بازسازی سازه‌ای و ساختاری و دیگری بازسازی تزئینی.

بازسازی تزئینی در مواردی مانند تعویض کفپوش که خود شامل پارکت و سرامیک و سنگ، رسیدگی به دیوار که خود شامل تغییر رنگ، کاغذ دیواری و سنگ کردن، تعمیرات جزئی برای زیبایی بیشتر مثل تغییر سرویس بهداشتی و روشویی، سقف خانه، نورپردازی درون ساختمان و طراحی آشپزخانه و کابینت صورت می‌پذیرد.

بازسازی سازه‌ای معمولا تغییراتی در طراحی نقشه
ساختمان و افزایش فضا، ساخت و بازسازی زیرزمین،
بازسازی و تغییراتی در اتصالات لوله‌کشی آب و گاز و برق صورت می‌گیرد.

به چه دلایلی بهتر است بازسازی خانه را انجام داد؟

یکی از مهمترین عوامل قدیمی بودن ساختمان است.
با گذشت زمان و افزایش سن بنا فرسودگی در سطح
بنا و ساختمان افزایش می‌یابد. حتی امکان دارد بخشی
از خانه بر اثر سهل‌انگاری صاحبخانه تخریب شود.
در نتیجه در اینگونه ساختمان و بناها بهتر است بعد از بررسی همه جانبه، شروع به بازسازی خانه کرد.

یکی دیگر از عوامل بازسازی خانه طراحی نامناسب پلان و نقشه خانه است. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تغییرات در همه زمینه‌ها صورت پذیرفته است. اما خانه‌های قدیمی که با توجه به سلایق و علم قدیم طراحی شده‌اند زیاد باب طبع صاحبخانه‌ها نیستند و آن‌ها ترجیح می‌دهند پلان و نقشه ساختمان و بنای خود را با توجه به سلیقه و تکنولوژی روز تغییر دهند. ایجاد فضای جدید در ساختمان یکی از تغییرات در این زمینه است. گاهی اوقات کمبود فضا و تغییر در ابعاد اجزای خانه باعث بازسازی خانه می‌شود.

اما از همه مهمتر بعضی از افراد بازسازی خانه را انجام
می‌دهند تا قیمت خانه را افزایش دهند. همانگونه که
می‌دانید در تعمییرات خانه افزایش آنچنانی در قیمت
خانه صورت نمی‌گیرد. چون سطح اقدامات ابتدایی است.
در بالا به تفاوت‌های بازسازی و تعمیرات اشاره کردیم اما
در بازسازی خانه تغییرات بسیار بنیادی‌تری صورت می‌پذیرد و در نتیجه ارزش خانه بالاتر می‌رود

آیا بازسازی و تعمیرات خانه برروی قیمت خانه تاثیر دارد؟

جواب کوتاه و یک کلمه‌ای به این سوال بله است.
برای روشن‌تر شدن موضوع بهتر است مثالی گفته شود. به طور حتم در فیلم‌ها و سریال‌‌های خارجی دیده‌اید که مالک خانه قصد فروش خانه را دارد ولی برای اینکه سود بیشتر و مناسب‌تری در نقل و
انتقال خانه کسب کند پیش از هرکاری شروع
به بازسازی و تعمیرات می‌کند. تعمیرات خانه تاثیر
بسزایی در قیمت آن ندارد ولی اهمیت بازسازی خانه بیشتر است.

اگر خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید از لحاظ سازه‌ای
و مقاومت هنوز می‌تواند عمر مفیدی داشته باشد،
بازسازی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش قیمت خانه
و راحتی زندگی در آن خانه است. هرچه بازسازی عمیق‌تر و گسترده‌تر باشد تاثیر بیشتری برروی افزایش قیمت خانه شما خواهد گذاشت.

پس از بازسازی و تعمیرات خانه به چه میزان برروی قیمت آن می‌رود؟

پاسخ درست و دقیق به این سوال کمی سخت است
زیرا به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد. به طور کلی
بازسازی کامل خانه باعث افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت
خانه می‌شود. اما عواملی چون موقعیت خانه، نوع خانه، متراژ خانه، میزان هزینه خرج شده برای بازسازی امکان دارد این عدد را کمی بالا و پایین ببرد. در ایران باتوجه به اینکه قیمت بازسازی خانه تابع عوامل
مختلف است به همین سبب ارائه‌ی عددی دقیق برای افزایش قیمت خانه کاری دشوار و ناممکن است.

طی تحقیقاتی که دانشگاه هاروارد آمریکا در سال
۲۰۱۸ انجام داده است با بررسی تمام عوامل و همچنین میزان تغییراتی که توسط مالک بر روی خانه انجام داده است، به طور متوسط حدود ۷٫۵ درصد بر ارزش خانه افزوده شده است. البته جامعه آماری
و بررسی این موضوع مربوط به کشور آمریکا است.
در گزارش دیگری آمده است پس از بازسازی نقاط حیاتی خانه حدود ۹٫۵ درصد به قیمت خانه اضافه می‌شود.

اما در ایران ارائه‌ای عدد دقیق کاری بسیار سخت است.
اما طی بررسی‌های به عمل آمده از صاحبنظران و افرادی که در حوزه ملک و مسکن فعالیت می‌کنند بازسازی کامل خانه چیزی حدود ۵ تا ۱۲ درصد بر ارزش ملک می‌افزاید.

یکی از عوامل تاثیرگذار پس از بازسازی برروی قیمت
خانه در ایران ارزش زمین است. معمولا خانه‌هایی که
در محله‌های گران بازسازی و تعمیرات را انجام می‌دهند، درصد افزایش بیشتری را تجربه کرده‌اند.

فروشگاه رایکا هوم

فروشگاه رایکا هوم عرضه کننده بهترین برند قفل هوشمند ، دستگیره دیجیتال ، کلید و پریز لمسی ، تجهیزات هتلی ، اکسس کنترل تردد ، گاو صندوق و سیف باکس هتلی و … می باشد . این مجموعه محصولات خود را از برندهای معتبر و روز دنیا با نام های سامسونگ ، میلره ، فیلیپس ، ای لاک ، کاداس ، یوکا ، فیلتا ، رایکالاک و بوش انتخاب و به مشتریان محترم عرضه نموده است . فروش محصول به صورت آنلاین و حضوری انجام شده و ارسال به سرتاسر کشور امکان پذیر است . کافیست با مجموعه رایکا هوم تماس بگیرید تا به دنیای پیشرفته تجهیزات امنیتی هوشمند وارد شوید .

 

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!