نور و رنگها در دکوراسیون منازل با رایکا دکور

نور و رنگها در دکوراسیون منازل با رایکا دکور


دکوراسیون منازل : نور عنصری است که به واسطه آن دیدن اشیا ممکن می‌شود. نور می‌تواند ریتم خلاقانه‌ای به یک فضای داخلی ببخشد. بدون نور نمی‌توان فرم، رنگ یا بافت را احساس کرد. نورپردازی در یک فضای داخلی پیامدهای مهمی دربر دارد. چه بسا نورپزدازی مناسب یک فضا آن فضا را خوشایند و چشم‌نواز کند. نورپردازی در کنار ابعاد زیباشناختی، بعد عملکردی هم دارد. نور مناسب در طول شب در یک فضای داخلی می‌تواند حس محدود بودن یا ابهام و هراس را برطرف کند. به کمک نورپردازی می‌توان یک فضای داخلی را به جزایر نورانی متنوعی تبدیل کرد.

انواع نورپردازی در دکوراسیون منازل : 

نورپردازی داخلی 3 نوع متفاوت دارد:

1. نورپردازی کلی

2. روشنایی محیط کار

3. نور تاکیدی (متمرکز)

1. نورپردازی کلی

نورپردازی غیر مستقیم است که چشم را نمی‌زند و از دیواره‌ها و سقف می‌تابد تا نور آرامش بخشی در پس‌زمینه خلق کند. نورپردازی کلی باید به همه‌جا یکسان بتابد، یعنی نباید نقاطی از اتاق بیش از حد بدرخشد و نقاطی در سایه فرو رود. منابع روشنایی کلی مانند چراغ‌های توکار و چراغ‌های ریل‌دار باید متناسب و منعطف با نیاز فضا تعبیه شود. برای نمونه می‌توانید با نصب کلید دیمر به سادگی اتاق ناهارخوری را برای مهمانی‌ها لذت‌بخش‌تر کنید. اهمیت نورپردازی در دکوراسیون منزل بر هیچ‌کس پوشیده نیست و امری ضروری و مهم محسوب می‌شود.

2. نورپردازی محیط کار

نوری که برای فعالیت‌های ویژه مانند نوشتن، خواندن، آشپزی، کار با کامپیوتر، آرایش و سرگرمی لازم است. این روشنایی مخصوص محیط کار است، سایه نمی‌اندازد و چشم را خسته نمی‌کند. از وسایلی مانند چراغ مطالعه، چراغ پاتختی یا چراغ‌های ویژه میز آشپزخانه تامین می‌شود.

3. نور تاکیدی

این نور فقط جنبه تزینی دارد و در طراحی خلاق از منابع نوری مختلف از جمله
چراغ‌های پایه‌دار بالاتاب، چراغ‌های دیواری و چراغ‌های لکه‌افکن
(دارای منبع نور بزرگتر از نور نقطه‌ای) استفاده می‌شود. این روشنایی
را برای تاکید بر وجوه جذاب اتاق از جمله آثار هنری، مجموعه‌های نفیس،
نقش‌ونگارها یا عناصر و آرایه‌های معماری به کار می‌گیرند. بنابراین، قبل
از آنکه به چراغ‌های گران قیمت روی آورید، تنظیم نور اتاق‌هایتان را با چراغ‌های
نسبتا ارزانی که به لبه میز وصل می‌شوند و لامپ‌های رنگی با وات‌های مختلف
بررسی کنید. نورپردازی اتاق خواب یکی از نورپردازی‌های مهم و حساس در خانه به حساب می‌آید.

روانشناسی رنگها در دکوراسیون منازل

رنگ، عنصر قدرتمندی در دکوراسیون داخلی است که می‌تواند بسیار الهام بخش باشد و برای فضایی ساده و معمولی حال وهوایی ویژه و جلوه ای جذاب ایجاد کند. هنگامی که تصمیم به طراحی دکوراسیون خانه دارید، به احتمال زیاد روش‌های مختلفی را پیش می‌گیرید. ممکن است اشیا و رنگ‌های ساده ای را انتخاب کنید یا از الگوها و زمینه‌های جذاب و با شکوه برای دکوراسیون خانه خود استفاده کنید. با این حال، رنگ، عنصر قدرتمندی در دکوراسیون داخلی است که می‌تواند بسیار الهام بخش باشد و برای فضایی ساده و معمولی حال و هوایی ویژه و جلوه ای جذاب ایجاد کند. به ویژه هنگامی که از رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی خانه استفاده می‌شود. روانشناسی رنگ، راه بسیار خوبی برای ایجاد یک خانه سالم و زیباست. 

 

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون:

 سبز، آرامش و سکون در افراد را به وجود می‌آورد. اضطراب را دور می‌کند و موجب رفع تنش و گرفتگی‌های عضلانی در افراد می‌شود. در نتیجه بیشتر در بیمارستان ها، اتاق‌های جراحی و حتی در مکان‌های آموزشی شاهد این رنگ هستیم . البته بهتر است در محیط‌های کاری و فضاهایی مثل اتاق کار به مقدار زیاد استفاده نشود، زیرا این فضاها نیازمند هوشیاری، نشاط و آرامش هستند. و برای فضای داخلی منزل، رنگ سبز برای اتاق خواب ها مناسب اند.

روانشناسی رنگ نارنجی در دکوراسیون منازل:

رنگ توانایی، انرژی، گرما، آسایش و اعتمادبه‌نفس، مشابه رنگ قرمز است و حس گرما و صمیمت ایجاد می‌کند. می‌توانید در اتاق نشیمن و جایی که افراد خانواده دورهم جمع می‌شوند از آن استفاده کنید. افراد در برابر نارنجی دو واکنش نشان می‌دهند: یا عاشق آن می‌شوند یا از آن متنفر می‌شوند. نارنجی اصولاً با زرق‌وبرق، اشتعال، توانایی، انرژی، گرما و آسایش در ارتباط است.

روانشناسی رنگ زرد در دکوراسیون داخلی:

استفاده‌ی کم از رنگ زرد، نشاط و شادی در افراد به وجود می‌آورد و تمرکز را تقویت می‌کند. اما استفاده‌ی زیاد از آن ایجاد خستگی و ترس می‌کند. در نتیجه بهتر است رنگ‌های ملایم‌تر و روشن‌تر نارنجی را به کار بگیرید، مانند زرد هلویی که برای رستوران‌ها مناسب است.

روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون:

این رنگ با ایجاد احساس هیجان در افراد، فعالیت امواج مغزی را تحریک کرده، ضربان قلب را زیاد و ناآرامی و بی قراری ایجاد می‌کند. اما به کار بردن مشتقات معتدل‌تر این رنگ مانند سرخابی و صورتی گرم، باعث آرامش عضلات و رفع رفتگی و خستگی در افراد می‌شود. حتی به کارگیری رنگ قرمز به صورت نقطه ای و یا به مقدار محدود در محیط خستگی افراد را از بین می‌برد.

روانشناسی رنگ آبی در دکوراسیون منازل :

این رنگ ضربان قلب و فشار خون را کاهش می‌دهد و باعث آرامش، قدرت و سلامتی در افراد می‌شود. استفاده از رنگ آبی در اتاق خواب ها، به خصوص اتاق کودک و مطب‌های پزشکان بسیار مناسب است.

روانشناسی رنگ سفید در دکوراسیون:

سفید نماد معصومیت و پاکی، سرما، پاکیزگی و آرامش است. دیوار یکدست سفید خنثی و کسل‌کننده است و هیچ ایده خلاقانه‌ای ندارد. سفید احساسات را برمی‌انگیزد و حس نوستالژی و دلتنگی را تلقین می‌کند. اتاقی که کاملاً سفید نقاشی شده باشد ممکن است جادار و بزرگ به نظر آید اما خالی و سرد است.

روانشناسی رنگ قهوه ای در دکوراسیون:

رنگ قهوه ای همیشه مد است و در اکثر دکوراسیون منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رنگ اگر با رنگ‌های زرد، سفید و صورتی چرک ترکیب شود ثبات و آرامش را می‌رساند. اکثر چوب‌ها و مبلمان رنگ قهوه ای دارد و رنگ طبیعی قهوه ای زمانی است که قهوه ای کنار صورتی چرک قرار گیرد و زیبایی خیره کننده ای خواهد داشت. رنگ قهوه ای آسایش، خونسردی، گرمی و پایداری را می‌رساند و نشانه آرامش، محافظه کار بودن، هوش، زمین و طبیعت خاکی است.

روانشناسی رنگ مشکی در دکوراسیون منازل :

مشکی یکرنگ کاملاً قدرتمند است و با خود سلطه‌طلبی و قدرتمندی
را به ذهن القا می‌کند. اگر بخواهید چیزی را بی‌توجه نشان دهید، از
مشکی مات استفاده کنید. به دلیل خنثی بودن با هر رنگی استفاده شود،
تأثیر فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. اغلب در نازک‌کاری‌ها برای ایجاد ظرافت
استفاده می‌شود. مشکی با رنگ‌های متالیک طلایی، نقره‌ای، مسی و ب
رنج جلوهای فوق‌العاده دارد. یک نیمکت که روی آن گرانیت مشکی قرارگرفته باشد،
ظاهر دل‌فریب و زیبایی به آشپزخانه می‌دهد.

مشکی رنگ خوبی برای کفپوش است. رنگ سیاه‌وسفید معمولاً
به‌صورت کاشی یا موزاییک مناسب کف سرویس‌های بهداشتی است
چون با کنتراست یا تضادی که ایجاد می‌کند فضاهای کوچک را بزرگ‌تر
نشان می‌دهد. مشکی، رنگ موردعلاقه دکوراتورهاست. بیشتر در چراغ‌ها،
دستگیره‌های در به‌عنوان یکرنگ خنثی موجب جلوه بیشتر پیرامون خود می‌شود.
همچنین مشکی و سفید از رنگ هایی هستند که با هر رنگ و هر چیزی قابلیت
ترکیب شدن دارند، این دو رنگ هیچ گاه از مُد نمی‌افتند و در عین حال به اتاق شما جلوه ای متفاوت می‌دهند.

روانشناسی رنگ صورتی در دکوراسیون منازل :

شیرین، معصوم و رمانتیک، گرمی و خوش‌رویی، این رنگ از خانواده قرمزهاست
اما تندی و حرارت قرمز را ندارد. صورتی به اندازه قرمز به‌کاررفته در آن، در رده
رنگ‌های سنگین و موقر یا رنگ‌های احساسی و هیجانی قرار بگیرد.
صورتی یکرنگ معمول برای اتاق‌خواب‌ها و حمام است. صورتی پررنگ
برای بیان شادی و انرژی در یک آشپزخانه یا نشیمن خانوادگی هم مناسب است.

این رنگ از ثبات زیادی برخوردار است و هر جا که باشد زندگی و نشاط را در
آن مکان القا می‌کند. در طیف‌های ملایم آرام‌بخش و در طیف‌های تیره‌تر محرک
و انرژی‌زاست. در جوامع غربی رنگ راحتی و آرامش است. صورتی، رنگ
بسیار قدرتمندی است. این رنگ علاوه بر اینکه احساس آرامش و راحتی را
القا می‌کند به‌شدت ضدافسردگی و گوشه‌گیری است.

فروشگاه رایکا هوم

فروشگاه رایکا هوم عرضه کننده بهترین برند قفل هوشمند ، دستگیره دیجیتال ، کلید و پریز لمسی ، تجهیزات هتلی ، اکسس کنترل تردد ، گاو صندوق و سیف باکس هتلی و … می باشد . این مجموعه محصولات خود را از برندهای معتبر و روز دنیا با نام های سامسونگ ، میلره ، فیلیپس ، ای لاک ، کاداس ، یوکا ، فیلتا ، رایکالاک و بوش انتخاب و به مشتریان محترم عرضه نموده است . فروش محصول به صورت آنلاین و حضوری انجام شده و ارسال به سرتاسر کشور امکان پذیر است . کافیست با مجموعه رایکا هوم تماس بگیرید تا به دنیای پیشرفته تجهیزات امنیتی هوشمند وارد شوید .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!