قفل الکترونیکی چگونه ساخته می‌شود؟

قفل الکترونیکی چگونه ساخته می‌شود؟


قفل الکترونیکی چگونه ساخته می‌شود ؟ یکی از مهم‌ترین مسائلی که در خانه‌ها، ساختمان‌های تجاری و اداری و فروشگاه‌ها اهمیت دارد تأمین امنیت محیط داخلی آن‌ها از شر سارقان است. یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای تأمین امنیت این فضاها این است که ورودی و خروجی‌ها کنترل و ایمن شوند تا افراد غیر مجاز نتوانند اجازه ورود به آن را پیدا کنند.

قفل‌ها اصلی‌ترین ابزار برای ایمن‌سازی درب‌های ورودی به شمار می‌آید. امروزه پیشرفت فناوری در همه حوزه‌ها به کمک انسان آمده است. یکی از این حوزه‌ها سیستم‌های امنیتی ساختمان‌ها و منازل است. قفل الکترونیکی حاصل همین پیشرفت فناوری در زمینه سیستم‌های امنیتی است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از افراد برای تأمین امنیت منزل، محل کار، مغازه و هر مکان دیگری که در اختیار دارند از این نوع قفل استفاده می‌کنند.

قفل الکترونیکی چگونه ساخته می‌شود؟ (تفاوت‌های قفل‌ الکترونیکی و مکانیکی)

استفاده از قفل‌های الکترونیکی روش جدیدی برای تأمین امنیت فضاهای مختلف محسوب می‌شود. به طور حتم این قفل‌های از نظر ساختار و مکانیسم عملکرد تفاوت‌هایی با قفل‌های مکانیکی دارند. در قفل مکانیکی از روش‌های مختلفی برای باز و بسته کردن قفل استفاده می‌شود. اصلی‌ترین روش استفاده از پین‌ها است. این پین‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که تا زمان که کلید وارد قفل نشود سیلندر قفل چرخش نکرده و قفل باز یا بسته نخواهد شد. در قفل‌های مکانیکی از دو ردیف پین استفاده می‌شود.

یک ردیف از این پین‌ها در داخل سیلندر و ردیف دیگر در بدنه قفل قرار گرفته است. با وارد کردن کلید در قفل، هر کدام از این ردیف‌های پین تا یک میزان معینی حرکت می‌کنند و با این کار پین‌هایی که پشت‌ آن‌ها در بدنه قفل جای گرفته‌ است به محل مناسب هدایت می‌کنند.در اثر حرکت کردن پین‌های سیلندر، پین‌هایی که در بدنه قفل واقع شده‌اند به سمت بیرون یا داخل قفل حرکت کرده و به سیلندر اجازه می‌دهند که حرکت کرده و قفل باز یا بسته شود.

قفل الکترونیکی ساختار و مکانیسم کاملا متفاوتی نسبت به قفل مکانیکی دارد. در ساخت قفل مکانیکی از قطعاتی استفاده می‌کنند که محرک نام دارند. محرک‌ها پیچ یا استوانه قفل را به یک موتور کوچک درون قاب قفل قرار دارد متصل می‌کند. این موتور را یک پالس الکتریکی کنترل می‌کند که از روش‌های مختلف ممکن است ایجاد شود.

این پالس می‌تواند توسط یک کارت شناسایی (ID Card)، اثر انگشت، صفحه کلید رمز یا یک ریموت کنترل از راه دور ایجاد شود. قفل الکترونیکی درب حیاط یا درب ورودی ساختمان به نحوی طراحی و تولید شده است که پالس الکتریکی محرک موتور تنها زمانی که اطلاعات ورودی صحیح دریافت کند عمل کرده و قفل را باز یا بسته می‌کند.

مزایای استفاده از قفل الکترونیکی

قفل الکترونیکی درب حیاط یا درب ورودی ساختمان، منزل یا مغازه و … مزیت‌هایی دارد که استفاده از آن را بهترین روش برای تأمین امنیت فضاهای مختلف تبدیل کرده است.

برخی از مزایای استفاده از قفل الکترونیکی به شرح زیر است.

• عدم نیاز به کلید فیزیکی

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از قفل الکترونیکی این است که برای باز و بسته کردن آن به کلید فیزیکی نیاز ندارید و دیگر نیازی نیست که نگران گم کردن و جاگذاشتن دسته کلیدهای خود باشید. با استفاده از روش‌هایی مانند کارت شناسایی (ID Card)،‌ اثر انگشت، رمز عبور و ریموت کنترل می‌توانید این قفل‌ها را باز یا بسته کنید.

• غیر قابل نفوذ

استفاده از قفل الکترونیکی برای درب ورود خانه، مغازه، ساختمان‌های اداری و تجاری خیال شما را از سرقت وسایل راحت می‌کنند. زیرا سارقین نمی‌توانند رد مقابل این قفل‌ها کاری انجام دهند و آسیبی به آن وارد کنند. یک نکته مهم در مورد قفل‌های الکترونیکی این است که پس از ورود یا خروج افراد، درب به صورت خودکار بسته شده و قفل می‌شود تا امکان ورود افراد غیرمجاز و سارقین وجود نداشته باشد.

• تعمیر و نگهداری ارزان قیمت

یکی از مهم‌ترین و بارزترین ویژگی‌های قفل الکترونیکی این است که از دوام بالایی برخوردار است و برای سال‌های متمادی می‌تواند با یک باتری کار کند. در صورتی که این قفل‌ها به صورت صحیح و استاندارد نصب شده باشند نیازی به تعمیر پیدا نخواهند کرد مگر اینکه کاربران به صورت غیر اصولی از آن‌ استفاده کنند.

انواع قفل الکترونیکی

قفل‌های الکترونیکی بر حسب مکانیسم عمل برای باز و بسته شدن به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. یکی از انواع این قفل، نوع بیومتریک است که از روش‌های بیومتری برای باز و بسته کردن قفل استفاده می‌کند. این قفل‌ها معمولا با تشخیص چهره، تشخیص عنبیه چشم یا اثر انگشت کاربران کار می‌کنند.

نوع دیگر قفل‌های الکترونیکیف قفل‌های RFID هستند که با شناسایی فرکانس رادیویی کار می‌کنند و یکی از محبوب‌ترین انواع قفل الکترونیکی محسوب می‌شود. تراشه RFID دستگاه بسیار کوچکی است که اطلاعاتی در خود ذخیره دارد که این اطلاعات تنها توسط اسکنر قابل خواندن است. اسکنر RFID به یک رایانه متصل شده است که در صورت ورود اطلاعات صحیح، سیگنالی را به قفل فرستاده و درب را باز می‌کند.

نوع دیگر قفل‌های الکترونیکی، قفل‌های رمزدار هستند که توسط یک رمز عبور یا پین کد فعال می‌شوند. این قفل‌ها معمولا یک صفحه کلیدی فیزیکی یا لمسی دارند که به وسیله آن می‌توان اعداد یا حروف را به عنوان کد رمز یرای قفل تعریف کرد. در صورتی که برای باز کردن قفل، کد به صورت صحیح باز شود سیگنالی به قفل ارسال می‌شود که اجازه باز شدن درب را صادر می‌کند.

امنیت فضاهای مختلف یکی از دغدغه‌های اصلی افراد برای منزل، مغازه، فضاهای اداری و تجاری است. افراد تلاش می‌کنند که در این محیط‌ها بتوانند به شیوه‌های مختلف از وسایل و اموال خود محافظت کنند. یکی از راه‌های اصلی برای محافظت از این اموال استفاده از قفل‌های ایمن برای درب‌های ورودی و خروجی به این فضاها است. خوشبختانه پیشرفت فناوری در عصر حاضر به کمک انسان آمده است تا با استفاده از قابلیت‌های خود بتواند امنیت مورد نیاز برای فضاهای مختلف را تأمین کند.

ماحصل این فناوری قفل الکترونیکی است که با ساختار و مکانیسم متفاوتی از قفل‌های مکانیکی طراحی شده است تا بدون نیاز به کلید فیزیکی و استفاده از مکانیسم‌های مختلف برای باز و بسته کردن قفل مانند رمز عبور، کارت شناسایی، اثر انگشت و … امنیت لازم برای فضاهای مختلف را به بهترین نحو ممکن تأمین می‌کند

 

فروشگاه رایکا هوم

فروشگاه رایکا هوم عرضه کننده بهترین برند قفل هوشمند، دستگیره دیجیتال، کلید و پریز لمسی، تجهیزات هتلی، اکسس کنترل تردد، گاو صندوق و سیف باکس هتلی و… می باشد. این مجموعه محصولات خود را از برندهای معتبر و روز دنیا با نام های سامسونگ، میلره، فیلیپس، ای لاک، کاداس، یوکا، فیلتا، رایکالاک و بوش انتخاب و به مشتریان محترم عرضه نموده است، فروش محصول به صورت آنلاین و حضوری انجام شده و ارسال به سرتاسر کشور امکان پذیر است. کافی است با مجموعه رایکا هوم تماس بگیرید تا به دنیای پیشرفته تجهیزات امنیتی هوشمند وارد شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *