نقاط کانونی در دکوراسیون داخلی

نقاط کانونی در دکوراسیون داخلی


نقاط کانونی در دکوراسیون داخلی

روش‌های متعددی برای تعریف نقاط کانونی وجود دارد. در نقاشی و عکاسی به نقطه تمرکز چشم یا لنز دوربین کانونی تمرکز گفته می‌شود. در دکوراسیون داخلی نیز همین تعریف صادق است و نقطه تمرکز خانه یا جایی که بیشتر از دیگر نقاط توجه را به خود جلب می‌کند، نقطه‌ی کانونی در نظر گفته می‌شود.

در دکوراسیون داخلی این نقطه می‌تواند یک تابلوی بسیار بزرگ و منحصر به فرد یا حتی تلویزیون باشد باشد. این نقطه‌ی کانونی هرچه که باشد، بدون توجه به رنگ، اندازه یا الگو بیشتر و قوی‌تر از سایر نقاط توجه افراد را به خود جلب می‌کند.
به این نکته توجه داشته باشید که لازم نیست نقطه‌ی کانونی حتما یک دیوار یا قسمتی از آن باشد. فرش یا راهروهای زیبا، لوستر و حتی مبلمان نیز می‌توانند نقطه‌ی کانونی دکوراسیون داخلی باشند. برای مثال یک فرش زیبا با مبلمان دور آن و یک میز قهوه خوری و لوستر زیبای بالا آن می‌توانند یک نقطه تمرکز باشند.

انتخاب‌های متعدد

اتاق‌های مختلف ویژگی‌های متفاوت و کارکردهای متنوعی دارند پس عاقلانه‌تر این است که بگوییم هر کدام از آن‌ها نقاط کانونی متعددی دارند. داشتن چند نقطه‌ی کانونی در دکوراسیون هر اتاقی می‌تواند صدق کند، اما بیشتر اتاق‌های بزرگ و با کارکردهای چندگانه چندین نقطه‌ی کانونی دارند. یک پنجره‌ی بزرگ با منظره‌ای زیبا، تلویزیون روی دیوار و لوستر همه می‌توانند نقطه‌ی کانونی یک اتاق پذیرایی باشند.
اگر تمام توجه را به یکی از دیوارهای اتاق به‌عنوان نقطه‌ی کانونی اختصاص دهیم، تعادل در دکوراسیون داخلی به هم می‌خورد اما اگر نقاط تمرکز متعددی در اتاق داشته باشیم، به هر طرف از اتاق که نگاه کنیم زیبایی و جذابیت را خواهیم دید.

با ورود به دکوراسیون هر فضایی ابتدا قسمتی توجه شما را جلب می کند این قسمت می تواند شومینه باشد و یا کتابخانه، یا ممکن است مجسمه ای با ظاهری متفاوت باشد اما اگر در فضایی قرار گرفتید که چیزی توجه شما را جلب نکرد در این صورت اتاق یا به طور کامل فاقد نقطه کانونی مناسب می باشد و یا از عناصر مناسبی برای این ناحیه استفاده نشده است.

درتعریف نقطه کانونی

در یک اتاق می توان گفت اساسا نقطه کانونی نقطه مرکز توجه در یک اتاق می باشد دقیقا قسمتی که دکور را تحت تاثیر قرار داده و همچنین می تواند خلق و خویی خاص و تاثیر احساسی متفاوتی در فضا ایجاد کند.به عنوان مثال، قرار دادن یک نقاشی پرتره درخشان روی دیوار که یک صحنه معروف از گذشته تاریخی را نشان می دهد می تواند هویت متفاوتی را در یک اتاق تعریف کند.

برخلاف تصور، نقطه کانونی یک اتاق حتما نباید المانی بزرگ و قابل توجه باشد در واقع  Focal Points کیفیت بصری المان هاست که این عناصر ممکن است ارزان قیمت اما دارای ارزش بصری بالایی باشند.

نقطه کانونی یکی از اساسی ترین عناصر طراحی داخلی است. این نقطه اولین مکان چشم انداز بینندگان در بدو ورود به هر مکان است و تاثیر زیای در ذهن مخاطبین ایجاد می کند پس مطمئن شوید نقطه کانونی درستی را برای خانه انتخاب کرده اید برای این مورد با آرل همراه باشید….

برای شروع بهترین ویژگی فضا را برجسته کنید!

در حالت ایده آل، اتاق های خانه شما یک نقطه کانونی داخلی دارند. در این صورت، اولین کار که باید انجام دهید این است که طراحی خود را به گونه ای انجام دهید که این ویژگی موجود را برجسته کند. این نیز باعث می شود که تصمیم گیری در مورد چیدمان اتاق را بسیار آسان تر نماید.

برخی از رایج ترین نقاط کانونی عبارتند از:

1-نمایش چشم اندازها از طریق پنجره انتخابی آسان و قدرتمند به عنوان نقطه کانونی است زیرا زیبایی بصری دیدن منظره و چشم انداز از مواردی است که توجه را به خوبی جلب می کند و با تنوع بصری حاصل از تغییر فصل ها و  ساعات مختلف شبانه روز ایده منحصر به فرد و مطلوبی به شمار می آید.

2-شومینه به خصوص هنگامی که روشن است و نشیمن خوبی در دکوراسیون ایجاد کرده است و یا با اکسسوری های هنری جسورانه تزئین شده باشد نقظه کانونی بسیار خوبی است.

3-قفسه بندی های داخلی و کتابخانه ها نیز می تواند به عنوان Focal Points استفاده شود.

4-سقف های کاذب در دکوراسیون نیز با طراحی مناسب و یا نورپردازی می تواند المانی جسورانه به عنوان نقاط کانونی محسوب شود.

5-یک دیوار لهستانی و یا دارای پترن ها و متریال هایی با ویژگی های متفاوت می تواند دیوار را به نقطه کانونی منزل تبدیل کنید.

6-آثار هنری یا آینه ها می توانند یک اتاق را به زیبایی تحت تاثیر قرار دهند برای اینکار اطمینان حاصل کنید که قطعه ای که انتخاب می کنید، به اندازه کافی بزرگ و قابل توجه هست و در صورت قرار گرفتن روی دیوار در تراز چشم قرارمی گیرد.

7-Backsplashes  آشپزخانه و حمام نیز با رنگ یا الگوی جسورانه می تواند ایده خوبی برای نقطه کانونی باشد.

8-بعضی مبلمان می تواند به عنوان یک نقطه کانونی خوب به کار رود برای این کار یک مبل مرکزی و یا بزرگتر که معمولا نقش موثرتری در دکوراسیون دارند و با ویژگی فضایی  و یا ظاهری متفاوت را انتخاب کنید.

برای انتخاب نقطه کانونی از داشتن بیش از یک نقطه کانونی در منزل اجتناب کنید و به یاد داشته باشید هر نقطه کانونی باید منبع روشنایی خود را داشته باشد تا بتواند آن را برجسته کند.

ترتیب عناصر

در اتاق‌هایی که نقاط کانونی متعددی دارند قرار دادن نقاط کانونی اصلی در یک محور می‌تواند جلوه بهتری به اتاق بدهد. به این شکل می‌توانید نظم بیشتری به دکوراسیون داخلی بدهید.

اتاق‌های نشیمن و پذیرایی

معمولا در اتاق‌های نشیمن و پذیرایی جای نشستن زیادی وجود دارد، از این رو هماهنگ کردن آن‌ها با هم در دکوراسیون داخلی نکته‌ی بسیار مهمی است که قبلا نیز به آن اشاره شد. بنابراین قبل از مشخص کردن نقطه‌ی کانونی اصلی باید به جلوه‌ی چیدمان مبلمان خانه توجه کرد و با توجه به بهترین نحوه‌ی چیدمان مبلمان، نقطه‌ی کانونی را تعریف کنید. هر نقطه‌ای که چیدمان مبلمان به آن سمت متمایل باشد ننقطه‌ی کانونی اتاق خواهد بود.

پلان‌های اپن

در یک پلان اپن با جاهای نشستن یا کارکردهای متعدد و متفاوت، برای هر منطقه یک نقطه‌ی کانونی جداگانه در نظر بگیرید.

بهتر است دو نقطه‌ی کانونی فرعی تعیین کنید و بین این دو نیز یک نقطه تمرکز اصلی در نظر بگیرید که دو نقطه‌ی کانونی فرعی را به هم مرتبط سازد. قرار دادن نقطه‌ی کانونی اصلی در خط میان نقاط مختلف اتاق باعث می‌شود که اتاق یکپارچه به‌نظر رسیده و دارای بخش‌های مجزا جلوه نکند.

در آخر باید گفت که تعریف یک نقطه‌ی کانونی در اتاق راهی برای هدایت دید و نشان دادن ساختار دکوراسیون است. لازم نیست که در این
زمینه قوانین سخت و انعطاف ناپذیری را دنبال کنیم. تعیین نقاط کانونی در دکوراسیون داخلی نیاز به قوانین علمی ندارد، بلکه بیشتر به سلیقه و خلاقیت افراد وابسته است.

اگر حس کنید که اتاق‌تان نامرتب و بی‌نظم است و یا نمی‌دانید رنگ مورد علاقه‌ی خود را کجای اتاق به کار ببرید، نکات بالا می‌تواند به شما کمک کند که با تعریف نقاط کانونی به بهترین و زیباترین طرح ممکن دست یابید. با این وجود اگر از دکوراسیون  داخلی اتاق‌تان بدون تعریف نقاط کانونی نیز راضی هستید، مشکلی وجود نخواهد داشت و به دکوراسیون مورد علاقه‌ی خود دست نزنید و از آن لذت ببرید.

فروشگاه رایکا هوم

فروشگاه رایکا هوم عرضه کننده بهترین برند قفل هوشمند ، دستگیره دیجیتال ، کلید و پریز لمسی ، تجهیزات هتلی ، اکسس کنترل تردد ، گاو صندوق و سیف باکس هتلی و … می باشد . این مجموعه محصولات خود را از برندهای معتبر و روز دنیا با نام های سامسونگ ، میلره ، فیلیپس ، ای لاک ، کاداس ، یوکا ، فیلتا ، رایکالاک و بوش انتخاب و به مشتریان محترم عرضه نموده است . فروش محصول به صورت آنلاین و حضوری انجام شده و ارسال به سرتاسر کشور امکان پذیر است . کافیست با مجموعه رایکا هوم تماس بگیرید تا به دنیای پیشرفته تجهیزات امنیتی هوشمند وارد شوید .

فروشگاه رایکا هوم

فروشگاه رایکا هوم عرضه کننده بهترین برند قفل هوشمند ، دستگیره دیجیتال ، کلید و پریز لمسی ، تجهیزات هتلی ، اکسس کنترل تردد ، گاو صندوق و سیف باکس هتلی و … می باشد . این مجموعه محصولات خود را از برندهای معتبر و روز دنیا با نام های سامسونگ ، میلره ، فیلیپس ، ای لاک ، کاداس ، یوکا ، فیلتا ، رایکالاک و بوش انتخاب و به مشتریان محترم عرضه نموده است . فروش محصول به صورت آنلاین و حضوری انجام شده و ارسال به سرتاسر کشور امکان پذیر است . کافیست با مجموعه رایکا هوم تماس بگیرید تا به دنیای پیشرفته تجهیزات امنیتی هوشمند وارد شوید .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!